
Sycylijska pasta, czyli makaron, do którego w tym przypadku użyto krótkich rurek (rigatoni), jest podawany z sardynkami, które… nadal są w morzu. A ponieważ pływają w morzu, nie ma ich w potrawie — pasta nie zawiera więc żadnych mięsnych i rybnych dodatków.
Gdy sycylijskie gospodynie podawały rodzinom tę potrawę, do której składniki zbierały na łąkach porastających wzgórza, nikomu nie śniła się moda na wegańskie dania. W tych czasach znajdowanie mięsnych zamienników i przyrządzanie dań bez odrobiny ryb, czy innych mięs, a mimo to świetnie smakujących, podyktowane było wyłącznie biedą.
Mimo to dziś możemy stwierdzić, że pasta con le sarde al mare, to danie w 100 proc. wegańskie. Do jego przyrządzenia oryginalnie używa się dzikiego włoskiego kopru. Ale nie tych cebulowych części włoskiego fenkuła, które można dostać w naszych sklepach, tylko zielonego kopru przypominającego nasz koperek, porastającego sycylijskie wzgórza i pobocza, o bardzo intensywnym anyżkowym smaku.
Skąd wziąć w Polsce ten anyżkowy koperek?
To proste, zrób go sobie. Kup fenkuł, włóż do doniczki z ziemią, regularnie podlewaj i poczekaj, aż wyrośnie bujny koper. Do przyrządzenia dania wykorzystaj ten wyhodowany przez siebie, anyżkowy koper.
3 tajemnice lekkiego sosu
Sos do pasta con le sarde al mare przygotowuje się z kilku prostych składników. Aby jednak był niepowtarzalny i lekki trzeba użyć 3 trików:
- Cebuli nie smaż na oleju, czy oliwie, tylko podduś w małej ilości wody, nie przypali się, nie stanie się gorzka i pozostanie delikatna.
- Suszone pomidory, niezależnie czy używasz suchego produktu, czy pomidorów ze słoika w oliwie, wymocz przez 15 minut w zimnej wodzie, żeby wypłukać nadmiar soli.
- Koper ugotuj w osolonej wodzie, jednak nie wylewaj jej, tylko wykorzystaj do gotowania makaronu.
Jakiego makaronu użyć?
Krótkie rurki (rigatoni), z którymi jadłam pasta con le sarde al mare na Sycylii, to idealny makaron do tego sosu. Dobrze ugotowane rigatoni tj. al dente, jest wspaniałym mącznym tłem dla lekkiego, anyżkowo- pomarańczowego, chrupiącego sosu. Inny rodzaj makaronu, który także dobrze rozprowadzi w potrawie sos to pappardele, czyli szerokie wstążki.
Składniki
- 1 biała cebula
- 5 suszonych pomidorów
- 4 łyżki oliwy z oliwek
- Duża garść świeżego kopru włoskiego
- 1/2 łyżeczki drobnej skórki pomarańczowej do ciast
- 2 łyżki migdałów
- 80-100 g makaronu rigatoni (krótkie rurki) na osobę
- Sól i pieprz do smaku
Przygotowanie
Cebulę pokrój w grubą kostkę. Pomidory odciśnij z zalewy i pokrój na kawałki wielkości 1×1 cm, a następnie zalej zimną wodą i odstaw na 15 minut. Po tym czasie odlej i odciśnij. Skórkę kandyzowaną pokrój w drobniejszą kostkę. Migdały pokrusz w moździerzu.
Koper pokrój na 3- centymetrowe kawałki, a następnie gotuj w dużej ilości mocno osolonej wody przez 3 minuty. Odlej do drugiego garnka, wodę wykorzystasz do gotowania makaronu.
Wstaw makaron do wody z kopru i gotuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Gdy będzie al dente — odlej, zostawiając 4 łyżki wody.
Podgrzej patelnię bez tłuszczu, wrzuć cebulę, oprósz solą, dolej 1/4 szklanki wody i duś do wyparowania wody. Dodaj odciśnięte z wody, wymoczone, pokrojone suszone pomidory, skórkę pomarańczową, 2 łyżki oliwy i podsmażaj z cebulą 2-3 minuty.
Dodaj odcedzony, ugotowany koper, dodaj 4 łyżki wody z gotowania makaronu i duś sos przez kolejne 2 minuty. Następnie dołóż do sosu ugotowany makaron, wymieszaj, dopraw solą i pieprzem do smaku i zestaw z ognia.
Serwowanie
Przełóż na talerze, posyp pokruszonymi migdałami i od razu podawaj.
Bardziej tradycyjnym sposobem przyrządzenia dania jest użycie zamiast migdałów orzeszków piniowych oraz dodanie rodzynek. Taka wersja jest także słodsza.