Cuccia (Cuccìa)

Sycylijska cuccìa w pierwszej chwili przypomina wschodnioeuropejską kutię, czyli danie z pszenicy z dodatkami. Najczęściej podawane na słodko, jako deser, z dodatkiem maku, miodu, orzechów, rodzynek i innych bakalii.

Znana nam kutia to tradycyjna potrawa pochodząca z kuchni ukraińskiej, białoruskiej, rosyjskiej, litewskiej, a także polskiej kuchni kresowej. Dziś jada się ją najczęściej na Białostocczyźnie, Lubelszczyźnie i na Podkarpaciu, głównie w okresie świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

Kutia i cuccìa mają prawdopodobnie wspólne korzenie. Powstanie cuccìi wiązane jest z przybyciem do portu w Palermo, dokładnie 13 grudnia 1646 roku, a więc w święto Świętej Łucji, ładunku pszenicy. Dzięki temu skończył się okres niedoboru żywności i głodu na Sycylii. Sama nazwa ma pochodzenie greckie.

Przez wiele lat, zgodnie z tradycją 13 grudnia nie jedzono chleba, a cuccìa była jedynym źródłem pszenicy i głównym źródłem pożywienia na cały dzień.

Dziś sycylijska cuccìa podawana jest w formie deseru jedzonego w czasie święta Świętej Łucji. Poza pszenicą dodaje się ricottę lub mleko. Jednak danie, jak wiele innych o długiej historii, doczekało się wielu odmian. W niektórych regionach np. w Caltaniseccie, w centralnej Sycylii, podaje się cuccìę jako zupę. To jeden z niewielu przykładów podawania potrawy w wersji wytrawnej, a nie słodkiej. Podawana jest też jako budyń. W Kansas City, gdzie żyje wielu Amerykanów pochodzenia sycylijskiego cuccìę podaje się jako gorące płatki zbożowe.

Do potrawy najczęściej dodaje się cukier, masło, mleko lub ricottę, migdały, a nawet czekoladę.

Składniki:

  • 300 g ziaren pszenicy.
  • 300 g orzechów nerkowca,
  • 2 mandarynki,
  • 1 szklanka jogurtu sojowego lub migdałowego,
  • ½ szklanki mleka migdałowego,
  • ½ szklanki cukru,
  • ½ łyżeczki cynamonu,
  • 2 łyżki skórki pomarańczowej kandyzowanej,
  • ciemna czekolada, mogą być wiórki.

Przygotowanie:

  1. Namaczaj pszenicę przez 2 dni, drugiego dnia namocz także orzechy nerkowca.
  2. Gotuj pszenicę z odrobiną soli i dodatkiem skórek z mandarynek przez 2 godziny, aż stanie się miękka.
  3. Do blendera dodaj orzechy nerkowca, sok z mandarynek, połowę cynamonu, jogurt i zblenduj wszystko na gładki krem. Stopniowo dodawaj mleko, aż konsystencja kremu będzie odpowiednia.
  4. Połącz ugotowaną pszenicę z kremem, dodaj kandyzowaną skórkę pomarańczową i połowę czekolady. Delikatnie wymieszaj, przełóż do miski, przybierz resztą cynamonu i czekolady, a na koniec schłodź i podawaj.

foto: seriouseats.com

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s