Artyści i Maroko.
Eugene Delacroix, Henri Matisse, Allen Ginsberg czy choćby wspomniany w poście na temat Ogrodu Majorelle: założyciel ogrodu – Jacques Majorelle, byli stałymi bywalcami Maroka.
Dziś nie tylko artyści, ale też projektanci, designerzy czerpią inspirację z marokańskiego stylu, który nie zmienił się od czasu powstania, czyli od średniowiecza.
Wzory tkanin czy dywanów, ornaceramicznych płytek, ale też wzory wyrobów drewnianych: mebli, drzwi, okiennic, roślinnych motywów balustrad, ogrodzeń są dziś przywożone z Maroka przez projektantów i twórców z całego świata.
Charakterystyka stylu marokańskiego
Ornamenty charakterystyczne dla całego świata islamskiego to przede wszystkim arabeski – stylizowane wijące się bluszcze i motywy roślinne, połączone z motywami geometrycznymi, a czasem też kaligraficznymi.
Pokrywają całą powierzchnię przedmiotów: drzwi, okiennic. Co ciekawe, te same wzory malowane są też na skórze, np dłoniach kobiet.
Są piękne, pełne detali I wymagające precyzji.
Muzeum Szuki i Rzemiosł Drewnianych w Fezie
Jest takie miejsce w sercu Medyny w Fezie, które przed laty było zwykłym, choć niezwykłym miejscem publicznym. Dziś mieści się tu Muzeum Sztuki I Rzemiosł Drewnianych.
Muzeum znajduje sie przy Place en-Nejjarine, czyli Placu Stolarzy. Handluje się tu wyrobami codziennego użytku wykonanymi ze szlachetnych gatunków drewna.
Kiedyś budynek dzisiejszego muzeum był zamkniętym placem targowym z dwupiętrową galerią, wzdłuż której zmieściły się pokoje dla kupców przybyłych z daleka.
Jeśli towar nie został sprzedany w całości, kupcy zostawali na noc dokładnie nad placem, na którym za dnia sprzedawali swoje produkty.
Dziś w muzeum znajdują się przykłady wzornictwa marokańskich przedmiotów codziennego użytku, mebli, naczyń, drewnianych narzędzi czy instrumentów muzycznych, ale najpiękniejszym z nich jest sam budynek.