Kochankowie z Atlasu Wysokiego

Dawno, dawno temu w dwóch zwaśnionych plemionach u podnóża Atlasu Wysokiego żyli sobie dziewczyna I chłopak, Hadda i Moha.

Dziś nikt już nie pamięta jak doszło do ich pierwszego spotkania. Niektórzy twierdzą, że zobaczyli się na targu w pobliskim mieście, do którego ojciec zabrał dziewczynę żeby kupić  jej  nowy mendil na ślub siostry. Chłopak z ojcem sprzedawali tam tkaniny tkane od pokoleń  przez rodzinę.

Inne przekazy mówią, że spotkali się jeszcze przed wojną plemion, na jakimś wspólnym weselu dalekich kuzynów.

Dość, że spojrzeli na siebie i zakochali się w sobie bez pamięci.

Jak tragiczna to była miłość wiedzą tylko świadkowie tych zdarzeń.

IMG_4257.JPG

To właśnie wtedy wybuchła wojna plemion. Starszyzna obu plemion widząc, że młodzi mają się ku sobie, zakazała im wszelkich kontaktów. To była nieludzka decyzja,  w całości podyktowana względami politycznymi.

Od tej pory Hadda i Moha wiele razy wykradali się z  namiotów. Jednak za każdym razem byli wytropieni i zawracani.

Którejś nocy chłopak był tuż, tuż, na terenie zajmowanym przez plemię dziewczyny. Jednak  wartownicy plemienia Hadda zauważyli go i  poszczuli psami. Chłopak ledwo uszedł z życiem.

Zdarzały się też chwile szczęśliwe. Jak choćby wtedy gdy ciotka Haddy, przechodząc do plemienia wroga z oficjalną misją, przeniosła liścik do Mohy.

Ale Hadda i Moha byli coraz bardziej nieszczęśliwi. Którejś zimy wypłakując oczy rozpoczęli strajk głodowy. Płakali, płakali aż zmarli z tęsknoty, a na płaskowyżu Plateau des Lacs z ich łez powstały dwa jeziora: Iseli (narzeczony) i Tiselit (narzeczona).

Mędrcy z obu plemion widząc tragiczne skutki swojego uporu podjęli historyczną i wspólną decyzję. Odtąd nigdy więcej nic nie może stanąć na drodze miłości. Nawet w czasie wojen zakochani mogą odtąd przejść na terytorium wroga by poślubić wybrankę.

Zdecydowano też, że na pamiątkę miłości Haddy i Mohy,  w połowie drogi między jeziorami Iseli I Tislit odbywać się będą uroczystości Agdud czyli Festiwal Nowożeńców.

Od tej pory, każdego roku, we wrześniu, pieszo, ciężarówkami i na mułach,  zjeżdżają wszystkie plemiona z całej okolicy.

Młodzi zaręczają się tam, wypowiadając magiczne zaklęcie „kocham Cię”, a samotne dziewczęta przybywają żeby poznać i  wybrać narzeczonego.

img_4186

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s