Co czwarty bocian jest Polakiem

Bocianolodzy i bocianofile szacują, że populacja bocianów liczy 160-200 tysięcy osobników. Do Polski wraca co rok około 40 tysięcy ptaków, a więc faktycznie co czwarty bocian jest Polakiem.

I jak to z Polakami bywa czasem wracają do domu, a czasem zostają tam gdzie jest im lepiej czyli na emigracji.
Nie w każdym roku, nie każdy bocian lata w tę i z powrotem. Zdarzają się lata, dotyczy to szczególnie młodych bocianów, gdy w Afryce można zobaczyć latem gniazdujące ptaki.

Dlaczego bociany opuszczają Europę na zimę? Nawet nie z powodu zimna. Wbrew pozorom bociany potrafią znieść nawet duże chłody. Powodem ich migracji jest brak pokarmu zimą, zamarznięta ziemia i trudności w znajdowaniu pożywienia pod zmarzliną czy lodem. Ten sam powód zmusza bociany do powrotu na wiosnę do kraju. Gorąca, sucha Afryka nie zapewnia im wystarczającego pożywienia latem.

Bocianie symbole
Jako ptak żywiący się m.in wężami (zabójca węży) uważany był w chrześcijaństwie za symbol Chrystusa i jego uczniów, tępiących szatana.
W krajach północy, powracający co roku na wiosnę bocian był symbolem zmartwychwstania.
W starożytności i średniowieczu wierzono, że bocian karmi swych starych, niedołężnych rodziców, stał się więc symbolem miłości synowskiej.
Sądzono, że dożywa późnego wieku, dlatego jest – zwłaszcza w Chinach – symbolem długowieczności.
Nieruchome stanie na jednej nodze w pełnej dostojeństwa pozie powoduje, że bociany uważane są za symbol mądrości i kontemplacji.
Grecki filozof i matematyk Pitagoras, uważał, że w bocianach przebywają dusze zmarłych poetów.
Starożytny historyk Plutach przytacza w swoich księgach fakt skazania na karę śmierci człowieka, który zabił bociana. Dowodzi to wierzenia w ludzką istotę tego ptaka.
W świecie arabskim do dziś popularne jest wierzenie, że bociany wcielają się w dusze zmarłych muzułmanów, którym za życia nie dane było dokonać pielgrzymki do Mekki, więc pielgrzymują w ptasim ciele.
Bardzo wiele ludów Europy uważała bociana za ptaka przynoszącego szczęście, pomyślność w rodzinie, dobry urodzaj. Na przykład holenderska nazwa bociana – ooievaar – pochodzi od staroniemieckiego słowa oznaczającego „przynoszący szczęście”.
Wiara, że bociany przynoszą dzieci wiązała się zapewne z tym, że bociany przylatują na wiosnę, w okresie budzenia się natury do życia, mają też styczność z wodą, źródłem wszelkiej płodności.

Libański „sport” rodzinny

Jednak nie wszyscy uważają, że bociany są nosicielami dusz i symbolami szczęścia.

Libańczycy całymi rodzinami uprawiają okrutny „sport” polegający na polowaiu na przelatujące bociany. Ubite  ptaki traktują jak trofea, fotografują się z nimi i chwalą na portalach społecznościowych.
I choć od 1995 prawo zabrania mordowania przelatujących ptaków, to nadal co roku giną w ten sposób dziesiątki tysięcy.

Mam nadzieję, że ten bocian z dachu Bab Semmarine, bramy wejściowej do nowej medyny w Fezie bezpiecznie przeżyje zimę i wróci do kraju.
Kto wie, może jest Polakiem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s