Gwałty w Indiach: The Hindu Times – 10 marca 2013

Indyjskie Towarzystwo Badań Medycznych i Departament Zdrowia wydały rozporządzenie, w którym zalecają lekarzom nie używać określenia „gwałt” i nie identyfikować pacjentki jako „ofiara gwałtu” na podstawie badania ginekologicznego i bez jej wyrażnej zgody.

„Gwałt nie jest diagnozą medyczną, tylko definicją prawną” – można przeczytać w rozporządzeniu. ” Wskazanie przez lekarza gwaltu jest naruszeniem prywatności, atakiem na honor i reputację kobiety oraz złamaniem praw człowieka”.

Dodatkowo gwałt jest określeniem szerszym – może dotyczyć rodzajów przemocy, które nie zostawiają śladów możliwych do wykrycia podczas badania ginegologicznego, a mimo to noszą znamiona gwałtu, jak przemoc emocjonalna, strach przed przemocą lub śmiercią, zagrożenia słowne.

Wg rozporzadzenia, przypadki gwaltu powinny byc rejestrowane przez szpital jako przypadki medyczno-prawne jeśli pacjentka (lub jej rodzina) sama to zglosi. W żaden sposób sąd czy policja nie mogą wywierać na ofiarę nacisku aby zgłosiła gwałt.

Ściganie gwaltu z urzędu lub nie, może być sprawą sporną (szczególnie w społeczestwie, w którym gwałt może być dla ofiary powodem odrzucena przez męża i rodzinę), to rozporządzenie zdecydowanie idzie w kierunku cywilizowanego podejścia do ofiar przemocy seksualnej w miejscach, w których wskazuje na 3 istotne elementy potęgujące stres ofiary:
1/ Nieprzyjazne środowisko szpitalne
2/ Zagrażająca poczuciu bezpieczestwa atmosfera na posterunkach policji
3/ Podejście pełne braku wiary w zeznania ofiar.

I bazując na tym, zaleca:
– ograniczeie do minimum liczby „specjalistów” mających kontakt z ofiarą
– stosowanie gestów zrozumiena: „Wierzę Ci, rozumiem Twoje położenie”
– organizowanie wsparcia psychologicznego i edukację zarówno dla ofiary jak i jej partera.

To ważny krok po styczniowej śmierci studentki, zgwałconej w autobucie miejskim w Delhi, co wywołało wzburzenie opnii publiczej i demonstracje w całym kraju.

Mam nadzieję, że w kraju, o którym mówi się, że co 20 minut dochodzi do gwałtu, tamta tragedia, a następnie zmiany w podejsciu władz spowodują, że hinduskie dziewczynki bezpiecznie wracać do domów.

__________________________

Czytaj też: historię gwałciciela studentki z Delhi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s